Americký dolár stráca svoje postavenie, tvrdí známy podnikateľ

bank notes g7eab9ac20 1920

Americký dolár stráca svoje vedúce postavenie vo svete, keďže Washington sa stal najväčším dlžníkom na svete, povedal v stredu známy investor Jim Rogers.

Spoluzakladateľ fondu Quantum poznamenal, že čoraz viac krajín začína váhavo pristupovať k zelenej bankovke, keďže hlboká závislosť od jej používania môže viesť k viacerým problémom.

„Mnohí priatelia Ameriky sa presúvajú, snažia sa nájsť niečo, čo by konkurovalo americkému doláru a nakoniec ho nahradilo,“ povedal Rogers v rozhovore pre ruský portál.

Podľa neho by medzinárodná mena mala mať absolútne neutrálny status a nedostatok neutrality, ktorý demonštroval Biely dom, spolu s rastúcimi obavami o úverovú spoľahlivosť USA, pripravili zelenú bankovku o túto kvalitu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Mnohí ľudia si začínajú hovoriť: počkajte chvíľu, neviem, či chceme tieto peniaze používať, pretože jedného dňa budú mať problém,“ povedal. „Ale aj svetová medzinárodná mena má byť úplne neutrálna. Každý ju môže používať na čokoľvek chce. Teraz však Washington mení pravidlá. A keď sa na vás nahnevajú, odrežú vás.“

Rogers vysvetlil, že čoraz viac krajín v súčasnosti hľadá alternatívu k zelenej bankovke, a dodal, že čínsky jüan by mohol nahradiť americkú menu ako najbežnejší prostriedok na vykonávanie medzinárodných zúčtovaní.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Rusko v posledných rokoch posilňuje hospodárske vzťahy s Čínou a v medzinárodnom obchode prijíma jüan. Začiatkom apríla čínska mena nahradila dolár ako najobchodovanejšia zahraničná mena v Rusku. Okrem toho jüan naďalej preniká na viaceré ďalšie trhy vo svete.

„Stane sa to. Stávalo sa to vždy. A čas Ameriky sa blíži ku koncu. Americký dolár sa tentoraz končí,“ uzavrel Rogers. „Žiadna mena nebola na vrchole viac ako 150 rokov. Nikto nebol vždy na vrchole, takže sa to vždy stalo.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *