Olej nikdy nedávajte na tieto dve miesta v kuchyni. Slováci to ale robia

olej 1
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Väčšina z nás má v kuchyni rôzne oleje, od slnečnicového a avokádového až po olivový a kokosový. Hoci sú tieto oleje vynikajúcim zdrojom zdravých tukov a antioxidantov, ich skladovanie môže byť kľúčom k zachovaniu ich kvality a výživových vlastností. Prečo teda často robíme základné chyby pri ich skladovaní?

Teplota môže oleju uškodiť

Mnohí z nás si myslia, že najlepšie miesto na skladovanie oleja je vedľa sporáka. Olej, ktorý je neustále vystavený teplu, však môže rýchlo stratiť svoju kvalitu. Ideálna teplota na skladovanie oleja by nemala presiahnuť 20 °C. Toto pravidlo je dôležité najmä v prípade olejov s nižším bodom zadymenia, čo je prípad olivového oleja.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Oravu zasiahli extrémne búrky a povodeň. Voda sa valí ulicami

Vplyv svetla na kvalitu oleja

Oleje lisované za studena, obľúbené pre svoje výživové vlastnosti, sú obzvlášť citlivé na svetlo. Svetlo môže spôsobiť žltnutie oleja, čo znamená stratu chuti a živín. Preto sa odporúča skladovať oleje v tmavých sklenených alebo keramických nádobách. Ak ste niekedy navštívili oblasti, ktoré sa špecializujú na výrobu olejov, možno ste si všimli, že ich skladujú v špeciálnych nádobách, ktoré ich chránia pred svetlom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V obľúbenej slovenskej turistickej dedine sa pohybujú medvede. Museli uzavrieť skanzen!

Olej a vzduch nie sú priatelia

Okrem svetla a tepla je olej citlivý aj na vzduch. Kyslík môže spôsobiť oxidáciu, ktorá vedie k rýchlejšiemu žltnutiu oleja. Preto je veľmi dôležité skladovať olej v tesne uzavretých nádobách. Po každom použití pevne zatvorte veko, aby ste zabránili kontaktu oleja s kyslíkom.

Ďalšie tipy na skladovanie oleja v kuchyni

Odporúča sa tiež zvážiť typ oleja, ktorý skladujete. Zatiaľ čo niektoré oleje, ako napríklad kokosový olej, možno bez problémov skladovať pri izbovej teplote, iné, ako napríklad ľanový olej, je lepšie skladovať v chladničke, aby sa predĺžila ich trvanlivosť. A ak zistíte, že vám olej začína žltnúť, nevyhadzujte ho hneď! Žltkastý olej sa stále dá použiť na vonkajšie použitie, napríklad na mazanie nástrojov alebo ako základ pre domáce mydlá.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Veľa ľudí nevie, na čo naozaj slúži šuflík pod šporákom

Správne skladovanie kuchynských olejov môže predĺžiť ich životnosť. Okrem toho zachováte živiny. zachovať ich živiny. Hoci je pohodlné nechať ich vedľa sporáka alebo v priehľadných fľašiach, myslite na dlhodobé zachovanie ich kvality.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *