Nočné prebudenie zo spánku je najčastejšou nočnou morou, ktorú zažívame. Najhoršie, čo môžete urobiť, je siahnuť po telefóne a skontrolovať čas, pričom väčšinou sú to 3 hodiny ráno. Táto informácia vás ešte viac prebudí a sťaží vám zaspávanie. Máme namiesto spánku očakávať paranormálne javy?
Nočné prebúdzanie narúša celý náš spánkový cyklus, takže sme potom nevyspatí, podráždení a unavení. Na druhý deň sa nedokážeme na nič sústrediť, a pritom nás povinnosti nepočkajú. Najhoršie je, keď sa táto situácia opakuje každú noc v rovnakú hodinu. Nenechajte sa strhnúť extrémnymi emóciami ani sa zrazu nezmeníte na vzorného katolíka, pretože v tom problém nespočíva.
Prečo sa budíme zo spánku uprostred noci?
Naším najväčším nepriateľom a zároveň najčastejšou príčinou porúch spánku je stres. Profesionálne alebo rodinné problémy majú silný vplyv na kvalitu a dĺžku nášho spánku a negatívne ovplyvňujú naše zdravie. Potreba spánku sa znižuje aj s vekom, pretože čím ste starší, tým menej spánku potrebujete. Svoju úlohu zohráva aj životný štýl a príliš časté používanie elektronických zariadení účinne narúša naše biologické hodiny.
Nočné prebúdzanie môže mať korene aj v chorobách, a tie by sa mali určite overiť u lekára. To isté platí aj pre užívané lieky a prerušovaný spánok je častým vedľajším účinkom. Asi 20 % populácie trpí aj nespavosťou, ktorá sa prejavuje závažným spôsobom. Mohli by tieto príčiny vysvetliť budenie o tretej hodine ráno?
Naozaj vás budenie o tretej hodine ráno desí?
Veľké množstvo ľudí sa po prebudení uprostred noci a pohľade na hodinky začne cítiť nervózne, pretože tam vidia 3:00 alebo niečo po nej. Stalo sa kultúrne akceptovaným, že je to hodina duchov, prízrakov a dokonca aj diabla, ktorý na nás ako v tých najdesivejších hororoch čaká. Vplyv na to mala predovšetkým kinematografia, ale pomohlo aj kresťanstvo, numerológia a ľudové viery.
Viera v paranormálne javy a tiché modlitby uprostred noci nie sú liekmi, vďaka ktorým by sme opäť ľahko zaspali. Oveľa lepším riešením by bol racionálny a spoľahlivý zdroj informácií, ktorý by vysvetlil prebúdzanie uprostred noci. Podľa vedeckých výskumov sa okolo tretej hodiny ráno naše telo nachádza vo fáze REM, čo znamená, že vtedy máme najplytší spánok. Zvyčajne sa nám zrýchľuje dýchanie a srdcová frekvencia, čo spôsobuje, že sa ľahko zobudíme.
Počas každej noci máme niekoľko fáz spánku, z ktorých každá štatisticky trvá približne 90 minút. Najprv máme plytký spánok, potom hlboký spánok a nakoniec opäť plytký spánok a tento vzorec sa opakuje celú noc štyrikrát až dokonca šesťkrát.